(Kedves Sorstársaim! Akarattal adtam ilyen rémes címet ennek az ismertetőnek, mert a bagó valóban kíméletlenül rontja az SM beteg állapotát, ÁM egy egyszerű módszerrel sokkal könnyebb örökre letenni, mint mondják! 30 évi koporsószögelésről szoktam le sikeresen alig 5 nap alatt a pohár víz technikával, aminek a lényege, hogy ha megkívánjuk a koporsószöget, inni kell egy jó nagy pohár tiszta szűrt vagy forrásvizet. Tessenek elfelejteni VÉGLEG a reklámozott leszokássegítőket, ugyanis azok újra nikotinéhessé teszik a szervezetet, ami a gyártónak jó, mert többet ad el, de az illető előbb-utóbb újra dohányzó lesz. Csak az első 3 napban kell magunkhoz nagyon keménynek lenni, az alatt sok tiszta vizet inni, halat, zöldséget, gyümölcsöt, kevés húst és édességet fogyasztani. Elképesztő, hogy megkönnyebbül utána a szervezet és javul az állapot!
A Pantoténsav (B5-vitamin) is segíthet, ami alkalmas az idegrendszer védelmére, segíti a szénhidrátok, zsírok és fehérjék jobb hasznosulását, illetve migrén, krónikus fáradtság és a dohányzásról való leszokásban lehet segítségünkre. Bár komolyabb problémát nem okoz a túldozírozás, a napi adag jobb, ha nem haladja meg az 1000mg-ot. STRESSZOLDÓKÉNT naponta 100mg-ot javasolt bevinni belőle, érdemes aktív B-komplex formájában, fáradékonyságra ugyanennyi a napi adag. Ha a dohányzásról szeretnénk leszokni, akkor tanácsos először csökkenteni a naponta elszívott szálak mennyiségét (2-3 hétig) és utána elkezdeni szedni a pantoténsavat, naponta 2x500 mg-ot. Ezzel a technikával könnyebb végleg elengedni a cigarettát.A pantoténsav legfőbb forrása a hal, baromfi, a tojás (tojássárgája), a máj, az élesztő, a brokkoli, illetve a joghurt és a hüvelyesek.- Ildikó) A dohányzás rontja a sclerosis multiplex kimenetelétEgy új összefoglaló közlemény szerint a sclerosis multiplex és a dohányzás közötti jól ismert negatív összefüggés hátterében a dohányzás által kiváltott gyulladás áll.A sclerosis multiplex (SM) kialakulásának legfontosabb környezeti kockázati faktora az Epstein-Barr vírus fertőzés, a D-vitamin hiány és az elhízás mellett dohányzás. A dohányzás súlyosbítja az SM betegek mozgáskorlátozottságának, rokkantságának és agyi atrófiájának mértékét.
Már korábbi kutatások is alátámasztották azt a megfigyelést, hogy a dohányzás SM betegségben rontja a prognózist, ráadásul a hatás igazoltan dózisfüggő: a gyakoribb és a hosszabb időn át folytatott dohányzás több kárt okoz.
Dr. Mattia Rosso és
dr. Tanuja Chitnis (Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School, Boston, Massachusetts) a JAMA Neurology-ban megjelent tanulmányukhoz a téma 1965 és 2018 közötti irodalmát tekintették át. A feldolgozásra nem alkalmas közlemények kizárása után öt olyan dolgozatot találtak, ami a cigarettázás és a betegség aktivitása közötti összefüggést vizsgálta, további öt publikáció pedig a dohányzás és az SM betegség progressziójának összefüggését taglalta. Öt olyan cikket is elemzés alá vettek, amelyek a passzív dohányzás és az SM betegség paramétereinek összefüggéseit vizsgálták, és arra jutottak, hogy mind az aktív, mind a passzív dohányzás esetén dózisfüggő volt az SM-re gyakorolt hatás.
A kutatók szerint
a rendszeres dohányzás a tüdő szöveteinek irritációját indítja el, mely később olyan gyulladáshoz vezet, aminek a végeredménye a központi idegrendszer (CNS) demielinizációját kiváltó autoimmun folyamat – különösen az erre genetikailag hajlamos, sérülékeny egyéneknél. A folyamat első lépéseként a dohányzás teremtette gyulladásos környezetben a limfociták aktiválódnak. Bár a makrofág aktivitás rövid hatása kedvező volna, idővel proinflammatorikussá válik.
A következő lépés a vér-agy gát destrukciója, melynek nyomán az immunsejtek bejutnak a központi idegrendszerbe és az SM-re jellemző demielinizációt eredményeznek. Az MRI-vel történt vizsgálatok is alátámasztják, hogy a dohányzás károsan befolyásolja az SM aktivitását: dohányosokban nagyobb tömegű MRI léziók mutathatók ki már a betegség korai fázisában is.
Érdekes módon nem volt kimutatható összefüggés a dohányzás és az SM betegség kimenetele között, melynek alapján a szerzők felvetették, hogy „a nikotin nem játszik szerepet az SM betegség pathomechanizmusában.” A tüdők irritációja és az autoimmunitás közötti összefüggés nemcsak SM-ben, hanem pl. rheumatoid arthritisben is kimutatható, amiből azt a következtetést vonják le a szerzők, hogy az autoimmunitás elsődleges útja a tüdők irritációja.
Az összefüggések változatosak, pl. idősebb betegeken a dohányzás korábbi SM-hez és progresszióhoz vezet. A genetikai faktorok szintén árnyalhatják a kockázatot: az apolipoprotein E4-pozitív személyeknél kevesebb mozgáskorlátozottság lép fel, mint a nem dohányzó kontrolloknál. A dohányzás felfüggesztése után 5 évvel a kockázat a nem dohányosok kockázatának megfelelően alakul. Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy az elektromos cigaretta (e-cigaretta) biztonságosabb lenne, de annak igazolásához, hogy az e-cigaretta vagy a gőzölés (vaporizáció) ugyanolyan kockázatos és szintén szerepet játszhat az MS betegség aktiválódásában, progressziójában, az MRI leletek romlásában, még több adatra lenne szükség.
Annyi bizonyos, hogy a
„dohányzás negatívan befolyásolja az SM betegség súlyosságát és progresszióját”, ezért az SM-ben szenvedőknek a dohányzás mielőbbi felfüggesztése ajánlható.
Dr. Kathleen Costello (National Multiple Sclerosis Society, Johns Hopkins Multiple Scerosis Center, Baltimor, Maryland) szerint a tanulmány valóban kiválóan mutatott rá a dohányzás, az immunológiai mechanizmus és az SM összefüggéseire. Ugyanakkor a dohányzás mellett számos egyéb környezeti tényezőt (pl. a légszennyezés és az oldószereknek kitettség) is figyelembe kell venni, hiszen sok olyan anyaggal találkozunk környezetünkben, amelyek irritálják a tüdőket. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az összes dohányos végül SM-ben betegszik meg, de a genetikailag hajlamosaknak azonnal abba kell hagyniuk a dohányzást. (Írta Dr. N. T, megjelent: otszoline.hu)
/Források: 1. McNamara D. From flame to inflammation: how smoking likely worsens MS. Medscape Medical News > Neurology News. December 24, 2019., 2. Rosso M, Chitnis T. Association between cigarette smoking and multiple sclerosis. A review. JAMA Neurol. Published online December 16, 2019.
doi://doi.org/10.1001/jamaneurol.2019.4271/