Inkontinencia

Kedves SM-es sorstársaim! Az sgforum utódja itt indul újra. Két célt is szolgál: virtuális újság, amelyben az érdekes, jó és fontos tudnivalók, új eredmények jelennek meg. Nem utolsósorban azonban fórum nektek. Írjatok, kérdezzetek, beszélgessetek, mondjátok el a véleményeteket!
Totem58
Adminisztrátor
Hozzászólások: 725
Csatlakozott: 2016.09.22. 18:11
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Inkontinencia

HozzászólásSzerző: Totem58 » 2020.01.09. 11:19

Az ingerhólyag kezelése: Vény nélkül kapható gyógyszerek ABC-ben

Az állandó inger alatt álló húgyhólyag rendkívül kellemetlen tud lenni: ám megfelelő tréninggel kézben tarthatjuk a problémát.

MI AZ OKA?: Az egyik kiváltó tényező, ha túlaktivált a hólyagizom, de előfordulhat, hogy az irritált hólyagnyálkahártya okozza a panaszokat. Kiválthatja még a húgyhólyag és a húgycső szervi zavarai (mint például gyulladások vagy vesekő esetén) csakúgy, mint az időskori hormonális változások (ösztrogénhiány), de jelentős szerepet játszhatnak a berögzült rossz szokások is.

MÁR CSECSEMŐKORBAN?

Az állandó vizelési inger kialakulása már kisgyermekkorban kialakulhat. Minden anya büszke rá, mikor gyermeke végre szobatiszta lesz. Ám az is ismert tény, hogy a vizeletszabályozásért felelős központ az agyban teljesen csak 3-4 éves korban fejlődik ki. A vizeletürítés korábbi tudatos szabályozása csak a felszíni kötőizmok akaratlagos megfeszítésével történhet, de a has- és a felső combizom is szükséges hozzá. Ezeket az izmokat egy gyermek már nagyon korán szabályozni tudja - vélik az anyukák. Ennek erőltetett fejlesztése a későbbi évek során azonban az altesti izomzat állandó, tudattalan megfeszítéséhez vezethet. Ehhez járul még az állandó lelki stressz, melyre a hólyag "ingerlékenyen" reagál.

Még egy másik probléma is alátámasztja a hólyag hibás működését: ha túl sokáig mélázunk azon, menjünk-e WC-re vagy sem. A reflexközpont jelzését, hogy a hólyag tele van, komolyan kell venni, nem szabad figyelmen kívül hagyni. Különben a hosszas vizelet-visszatartás miatt a hólyagfali izmok megnyúlnak és túlingereltek lesznek.

MIT TEHETÜNK?

Ha gyakran kell WC-re mennünk, vagy erős vizelési ingertől szenvedünk, feltétlenül beszélnünk kell orvosunkkal különösen akkor, ha akaraton kívül vizeletürítéssel is járnak panaszaink. Az orvos először is el fogja magyarázni, hogy a háttérben gyulladás vagy szervi ok áll. Ha inkontinenciát állapít meg, esetleg olyan orvosságokat ír fel, amelyek ellazítják a hólyagizomzatot.

A még nem túlzottan előrehaladott betegség esetén a gyógynövénykészítmények is hatásosak lehetnek, mint például az aranyvessző kivonata, a tökmag és a medveszőlőlevél, melyek recept nélkül is kaphatók a patikákban. Erősebb hatóanyagokat az orvos csak akkor ír fel, ha erős fájdalmak is kísérik a panaszokat. Hatásos lehet az elektromos hólyagstimuláló is. Ehhez kifejlesztettek egy kis kézi készüléket, melyet akár a táskánkban is magunkkal vihetünk, s a hüvelyben, illetve a végbélben elektromos ingereket adhatunk le.

Biztonságérzetet adnak az inkontinenciabetétek is, de a gyógyszertárakban kérdezzünk utána, melyik típus lehet a legmegfelelőbb számunkra. A legfontosabb azonban a speciális toalett- és kontinenciaedzést beiktatni napirendünkbe, s leszoknunk az évek során berögzült rossz vizelet-visszatartási szokásunkról.

A gyakorlat célja, hogy meghosszabbítsuk a két vizeletürítés között eltelő időt. A legcélravezetőbb egy tudatos, feszes napirend kialakítása: például tervezzük meg 2 hétre előre, hogy 2 óránként megyünk WC-re (percre pontosan tartsuk be). Napi 2-4 "kilengést" engedjünk meg magunknak ehhez a rendhez képest! Semmiképpen ne korlátozzuk a folyadékbevitelt! Az ideális szünet két hólyagürítés között 3-4 óra (illetve napi 6-8 alkalom).

MIT AJÁNLUNK MÉG? Ideális még a naplóvezetés, írjuk le, hogy

milyen helyzetben lép fel az inger, és milyen időben keressük fel a toalettet
milyen okból mulasztottuk el az edzésterv betartását
közrejátszik-e a stressz a panasz fokozódásában vagy az inkontinenciában

Speciális lazítógyakorlatokkal is "segíthetünk magunkon": autogén tréninggel, Jacobson-féle progresszív izomlazítással, jógával, vagy thai-chivel. Fő, hogy a stresszt feloldjuk.

Ne sajnáljuk a pihenés és lazítás pillanatait testünktől és lelkünktől sem! Ebben segíthet egy érdekes könyv vagy egy számunkra kedves zene - belső szerveink is kevésbé lesznek ingerültek! Kitűnő izomlazító a magnézium, az idegi szabályozást pedig a B-vitaminok erősítik. A legjobb természetes feszültségoldó növények a citromfű, az orbáncfű, a kava-kava, a levendula és a hársfa. Fogyasszuk őket kúraszerűen tea vagy kapszula formájában 4-6 héten át.

A szamóca ősrégi hólyagerősítő - napi 1020 dkg-ot fogyasszunk el. Télen készítsünk eperlevélteát (2 teáskanál levelet 3 dl vízzel forrázzunk le), és 4-6 hétig napi 2-3 csészényit igyunk meg. Keverhetünk hozzá orbáncfüvet is. A feketeáfonya lé elsősorban fiatal lányok és nők hólyagerősítésére javasolt (napi 2 dl 2-3 hónapig).


(Forrás: Informed. A cikkben szereplő természetgyógyászati módszerek nem a tényeken alapuló orvostudomány eredményein nyugszanak és nem feltétlenül azonosak az InforMed szerkesztőségének álláspontjával.)

Vissza: “Sclerosis Multiplex - MáSképp”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég