Az izomgörcs kezelése, megelőzése
Az izomgörcs abból fakad, hogy egy önkéntelenül összehúzódott izom nem ernyed el. A test bármely izma begörcsölhet, de különösen gyakori a lábak, a lábfej és a lábikra izmainál. Amikor egy izom önkéntelenül összehúzódik, azt nevezik görcsös összehúzódásnak, amely izomgörccsé válik, ha hosszabb ideig tart. Gyakori állapot, és a legtöbb ember egy vagy több alkalommal biztosan megtapasztalja élete során. Izomgörcsök rendszerint fizikai tevékenység után jelennek meg, vagy a szervezet test-folyadék-, hormon- vagy só egyensúlyának (kalcium-, magnézium- és káliumionok, más néven elektrolitok) kibillenéséből származnak, esetleg kiszáradás következményei.Néhány gyógyszerhez hasonlóan a
nem megfelelő vérkeringés szintén kiválthat izomgörcsöket. Bár önmagukban nem veszélyesek, bizonyos esetekben az izomgörcsök valamely háttér-folyamat tünetei lehetnek.
Sclerosis multiplexben ez okozza az izomgörcsöket, ugyanis a vénás keringés sérült - Ildikó A legtöbb izomgörcs megszüntethető, ha az adott izmot kinyújtjuk. Ha a lábon jelentkezik izomgörcs, ki kell nyújtani a lábat és a nagylábujjakat felhúzni, közben az érintett területet óvatosan dörzsölve, hogy ez által is könnyebbé váljon az izom ellazulása.
Lábikragörcsnél az érintett lábra kell helyezni a testsúlyt és a térdet óvatosan behajlítani.
Combizomgörcs esetén mindkét lábat kinyújtva kell tartani és csípőből (az egyensúly megtartásával) előre kell hajolni. Hideg borogatást szintén szoktak alkalmazni a feszült izmok ellazítására. A görcs elmúlása után egy átmelegített törülköző vagy egy melegítőpárna szintén enyhítheti a fájdalmat és az érzékenységet.Jegyezzük meg! Az izomgörcs önmagában nem betegség, hanem valamilyen egyéb betegség tünete. A hagyományos gyógyításban az első lépés a pontos diagnózis felállítása és a súlyos betegségek kizárása.
Étrend és étrend-kiegészítők: A szervezet alacsony elektrolit- (különösképpen magnézium-, kalcium- és kálium-) szintje görcsökhöz vezethet. Ezek hiányát általában pótolni lehet, ha megváltoztatjuk az étrendet, és olyan ételeket fogyasztunk, amelyek ezekben a tápanyagokban gazdagok. Magnéziumpótló készítményekre is szükség lehet. Az izomgörcsök kezelésében nélkülözhetetlen a szervezet víztartalmának megőrzése is.
Miben segít nekünk a ricinusolaj?Az izomgörcsök enyhítésében segíthet a ricinusolajos borogatás. Tegyünk egy mosdókesztyűre ricinusolajat, melegítsük meg mikrohullámú sütőben, majd helyezzük az érintett területre 15 percig. Ez enyhítheti az izomgörcs okozta fájdalmat, és magát a görcsölést is megszüntetheti.
Mikor alkalmazzuk az izomlazítókat? (Tanácsom: gyógyszert SOHA, utána szoktak az SM betegek járó képtelenül kerekes székbe kerülni) . Ezeket akkor alkalmazzák, ha az orvos úgy ítéli meg, hogy a görcs sérülésnek köszönhető, és rövid ideig tart. Izomlazítókra akkor is szükség lehet, ha a görcsöket valamilyen ideget vagy izmot érintő betegség okozza.
Krónikus görcsölés esetén növények (például a macskagyökér) is hozhatnak némi enyhülést:10 g keltikegyökértörzset, 12 g Atratylodes macrocephala gyökértörzsét, 15 g Poria cocos termőtestét, 10 g kosztusz gyökeret, 8 g keserű narancsot, 5 g édesgyökér gyökértörzsét és 3 g álgyömbért vagy kardamomot összekeverve, a növényi részeket üveg- vagy kerámiaedénybe kell helyezni, három pohár vízzel felforralni, majd további 30 percig lassú tűzön főzni. A leszűrt folyadékból naponta kétszer egy pohárral kell elfogyasztani.
Mikor alkalmazhatunk akupunktúrát? Az akupunktúra alkalmazható a görcsök kezelésére mind egy görcsös epizód alatt, mind azt megelőzően, hogy a háttér ok megszüntetését segítse. Krónikus állapot esetén heti rendszerességű kezelésre lehet szükség. Egy teljes terápia 12 alkalomból épül fel, és a betegeknek egy vagy több ilyen terápiára is szükségük lehet.
Mire jó az akupresszúra?
A
Qi Hai és a Zhong Wan pontokra történő nyomásgyakorlás javallott a görcsök oldására. Fekvő testhelyzetben az ujjbegyekkel kell a Qi Hai pontra nyomást gyakorolni, amely az alhas középpontjánál, belégzéskor a köldök alatt 2,5 cm-rel található. Szintén az ujjbegyekkel kell a Zhong Wan pontokra nyomást gyakorolni, amelyek a has felső területén, a középvonal bal és jobb oldalán, a köldök felett 7,5 cm-re helyezkednek el. Ezekre a pontokra nem szabad túl erős nyomást gyakorolni.
Mire figyeljünk étkezéskor?: Az
édesgyökér-, a fodormenta- és a borsmentatea igen hasznos a görcsök kezelésében. 30 g összetört licsimag és 6 g friss gyömbér vagy szárított narancshéj forró vízzel történő leforrázásával készült tea fogyasztását is ki lehet próbálni. Ebből a teából naponta egy pohárral kell elfogyasztani a fájdalom enyhítésére.
Milyen az optimális étrend?: Étrendünk legyen
tápanyagokban gazdag, alapuljon teljes értékű ételekre, ilyenek például a friss zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák. Ez az étrend gyulladáscsökkentő és májerősítő. Ha állati fehérjét eszünk, bizonyosodjunk meg róla, hogy az antibiotikum- és hormonmentes.
Fogyasszunk hideg vízben élő halakat, például lazacot, makrélát és heringet, lenmagot és diót, mivel esszenciális zsírsavakban gazdagok és csökkentik a gyulladást.Gabonapehelybe is keverhető 1 teáskanál magas rosttartalmú lenmag. Adjunk naponta két étkezéshez búzacsírát és/vagy sörélesztőt. Kerüljük a hidrogénezett olajok és transzzsírsavak fogyasztását. Ezek elősegítik a gyulladást és súlyosbítják a tüneteket. Az alkohol kiszárítja a szervezetet és megzavarja a vércukorszintet; ezek görcsös tüneteket súlyosbító tényezők, tehát kerüljük az alkoholfogyasztást.
Étrend-kiegészítők: Szedjünk
naponta kétszer 250 mg magnéziumot természetes izomlazító hatása miatt. A kalcium a magnéziummal szinergikusan segíti az izmok és idegek ellazítását,
naponta kétszer szedjünk 500 mg kalciumot. A
káliumhiány izomgörcsökhöz vezethet, ezért előzzük ezt meg
napi 300 mg bevitelével. Aki vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed, a káliumot orvosi ellenőrzés mellett szedje! A B-vitaminok kiürülnek a szervezetből, ha sok stressz éri, és ez néhány embernél izomgörcsöt vált ki.
Fogyasszunk naponta 50 mg B-vitamin-komplexet.
Kérjünk egy lazító masszázst!Masszíroztassuk magunkat, kérjünk mélyre ható gyúrást, ami lazítja az izmokat és javítja a keringést. Alkalmazzunk a masszírozáskor rozmaring-, rózsa-és gerániumolajat egy illóolaj-keverékben, és adjuk ezeket egy alapolajhoz.
A következő
homeopátiás szerek csökkentik a görcsök hosszát és súlyosságát. Azonban, ha gyakori és visszatérő rohamokkal küzdünk, kérjük homeopata szakember tanácsát, aki a háttérben megbúvó problémát is kezeli.
•
Arnica montana: A legjobb szer azokra az esetekre, amikor az izomgörcs a túlzásba vitt edzés eredménye, különösen olyanoknál, akik nincsenek hozzászokva a testmozgáshoz.
•
Strychnos nux vomica: Gondoljunk erre a szerre akkor, ha az izomgörcsöt a stressz, a rossz és kevés alvás, másnaposság vagy hányinger okozza. Az általános tünetek az izomfeszülés, az ingerlékenység és türelmetlenség, válaszul a fizikai és szellemi túlterheltségre, nyomásra.
•
Veratrum album: Ha a görcs a lábszárban hányinger vagy hasmenés után jelentkezik (a kiszáradás következtében), használjuk a Veratrumot. A szerre jellemző, hogy az érintett terület masszírozása enyhülést hoz, míg a séta rontja a tüneteket.
•
Páfrányfenyő: A páfrányfenyő (Ginkgo biloba) levelének kivonatát tartalmazó készítmények nemcsak az agy vérkeringésének javítására használhatók, hanem minden olyan betegség, tünet enyhítésére alkalmazhatók, amelyet a test valamely részének csökkent vérellátása okoz.
A láb artériáinak beszűkülése következtében járás közben fájdalom, görcs, fáradtságérzés jelentkezik, ami pihenés hatására szűnik. Ez az állapot az ún. időszakos sántítás, amelynek kiváltó oka a lábizmok rossz vérellátása.
A
ginkgofokozza a véráramlást a beszűkült verőerekben, csökkenti a panaszokat, és alkalmazása esetén nő a fájdalommentesen megtehető út hossza. A páfrányfenyő levele nem használható fel házilag, mert allergén anyagokat is tartalmaz, ezért gyári, ellenőrzött hatóanyag-tartalmú, ginkgolevél kivonatot tartalmazó készítményeket alkalmazzunk. A ginkgo kivonat
napi dózisa 120-240 mg. A kezelésnek ritkán van mellékhatása. Fontos tudni, hogy
a páfrányfenyő kivonata fokozhatja egyes véralvadásgátló gyógyszerek hatásosságát.
•
Kína-kéreg: A kínafa (Cinchona pubescens) kérgének keserű, kinint is tartalmazó kivonata az éjszakai lábikragörcs kezelésében leghatékonyabban alkalmazható szerek közé tartozik. A készítmények nem növényi kivonatot, hanem tiszta kinint tartalmaznak, mivel a hatás ennek a vegyületnek tulajdonítható. A kinin a görcs kialakulásában szerepet játszó idegekre és izmokra közvetlenül hatva fejti ki hatását. A tünetek súlyosságától függően naponta 200-400 mg kinint tartalmazó készítménnyel kell végezni a kezelést. Kinint vagy kína-kérget tartalmazó termék szedése várandósoknak és szívritmuszavarban szenvedőknek ellenjavallt. Mivel sok gyógyszerrel kölcsönhatásba léphet,
alkalmazásáról feltétlenül konzultálni kell a kezelőorvossal!•
Paprika: Az erős paprika (Capsicum annuum) kivonatát tartalmazó, helyileg alkalmazandó készítmények (kenőcsök, krémek) a vérkeringés fokozásával enyhítik a görcsöt. A hatást a paprika csípős ízéért is felelős anyag, a kapszaicin fejti ki. A túl nagy dózisban alkalmazott kapszaicinnek kellemetlen mellékhatásai lehetnek, ezért csak ellenőrzött hatóanyag-tartalmú készítményeket használjunk, és tartsuk be az alkalmazás időtartamára vonatkozó korlátozásokat. Az erőspaprika-kivonatot tartalmazó készítmények legfeljebb néhány napig alkalmazhatók. A készítmények gyulladt vagy sérült bőr kezelésére nem használhatók. Az izomgörcsök gyakran az izom rossz vérellátása következtében alakulnak ki. A terápiában alkalmazható növényi szerek a vérkeringés javításával fejtik ki hatásukat.
Izomfájdalom és görcsök okai
Tünetek
Izomgörcsök: éles, csavaró fájdalom, melyet az érintett izom összehúzódása és működőképességének átmeneti elvesztése kísér.
Gyulladásos izombetegségek: izom- és ízületi fájdalom, fokozott izomgyengeség, kimerültség, hőemelkedés, esetleg nyelési és légzési nehézségek.
Myalgia: állandó izom fájás, mely lehet helyi vagy kiterjedt.
Polymyalgia rheumatica: állandó fájdalom és fájdalmas izommerevség (különösen a vállban és a csípőben), kimerültség, hőemelkedés, étvágytalanság, fogyás és vérszegénység.
Veszélyeztetett csoportok: Időről időre szinte mindenki szenved izomfájdalomtól, szaknyelven myalgiától. A kiváltó okok közé tartozik a túlzott használat, a sérülések, a túlerőltetés, az influenza, számos egyéb betegség, fertőzés és bizonyos gyógyszerek. Az izomgörcsök szintén nagyon gyakoriak. Kiszáradás, érszűkület, táplálkozási hiánybetegségek, túlzott igénybevétel vagy hosszan tartó nyugalmi helyzet és egyéb olyan betegségek, mint például a szklerózis multiplex.
A gyulladásos izombetegség eredete ismeretlen.
Sokan autoimmun rendellenességnek tartják, amikor az immunrendszer megtámadja a test saját szöveteit – ebben az esetben az izmot és a bőrt. Ez a rendellenesség a 40 és 60 év közötti nőknél a legáltalánosabb.
A polymyalgia rheumatica (PMR) olyan betegség, amely egyesíti a myalgia és a gyulladásos arthritis számos tünetét. Rendszerint 50 éves kor fölött jelentkezik, a 70 év körüli emberek között a leggyakoribb. A nőket kétszer gyakrabban érinti, mint a férfiakat. Családban halmozódik, így kialakulásában veleszületett hajlam is közrejátszhat.
Kutatások: Olasz kutatók a gyakori izomgörcsöktől szenvedő 20 nőnek és 10 férfinak három hónapig egy epilepsziaellenes szer, a gabapenin kis adagjait adták.
Eredmények: A vizsgálat végén a résztvevők, akiknek korábban átlagosan naponta 18 izomgörcsük volt, teljesen panaszmentessé váltak. A gyógyszer szedésének abbahagyása után panaszaik lényegesen kevésbé voltak intenzívek, mint a kezelés kezdete előtt.
Kialakulása: Az egyszerű izomfájdalmat gyakran váltja ki túlzott igénybevétel, különösen a hosszan tartó pihentetés után végzett fárasztó vagy elhúzódó testmozgás. A fájdalom izomkárosodásra utal, amely a kisebb izom rostszakadások, a bevérzés és az izomrostok gyulladása következtében lép fel. Az általános izomfájdalom számos betegség tünete is lehet. Gyakran fertőző betegség okozza, például influenza vagy Lyme-kór. A fokozott stressz miatti állandó izomfeszülés ugyancsak kiválthat fájdalmat. A gyógyulás bekövetkeztével a legtöbb izomfájdalom elmúlik.
Az izomgörcsök hirtelen alakulnak ki: Nagyon fájdalmasak, és az érintett izomcsoportot nem lehet a görcs befejeződéséig használni. A gyulladásos izombetegségek rendszerint fokozatosan alakulnak ki, és szimmetrikus (a test mindkét oldalát érintő) izomgyengeséget és fájdalmat okoznak. Egyik típusában, a dermatomyositisben, a fájdalmat vörös és lilás kiütések megjelenése előzi meg az arcon, a szemhéjon, az orron, mellkason vagy a háton, valamint az ízületek körül.
A bőr alatt megkeményedett csomók is kialakulhatnak, melyeket kalcium lerakódás okoz. A leggyakrabban a váll, a nyak, a felkar és a csípő izmai érintettek. A beteg először az emelkedőkön való feljutást érzi nehéznek. Ahogy a betegség súlyosbodik, a járás és a lépcsőmászás egyre nehezebbé válik. A nyelés ugyancsak érintett lehet, ilyenkor fulladásveszélyt okozhat az elakadt falat. Emiatt a betegnek át kell állnia folyadékétrendre vagy pépes ételekre.

A polymyalgia rheumatica kialakulhat fokozatosan, különböző izomfájdalmakkal vagy kezdődhet hirtelen, influenzaszerű tünetekkel. Az izommerevség és a fájdalom az enyhétől a súlyosig terjedhet. Ahogy a neve is utal rá, a betegség több izmot egyszerre érint; a leggyakrabban a nyakat, a vállat és a csípőt. A tünetek kora reggel a legkellemetlenebbek. Ahogy a betegség súlyosbodik, a fájdalom állandósul.
Mit tegyünk?: A legtöbb esetben az izomfájdalmat a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például az aszpirin, a paracetamol vagy az ibuprofen megszüntethetik. A meleg vízben való áztatás, a hideg vagy meleg borogatás, illetve ezek váltogatása hasznos lehet. A fájdalmas izmok óvatos masszírozása szintén enyhülést hozhat, viszont a gyulladt izmokat és ízületeket nem szabad masszírozni. A terület vérkeringésének fokozódása ronthatja a gyulladást.
A görcsös izom lassú nyújtása és gyengéd masszírozása serkenti annak ellazulását, és az éles fájdalmat azonnal enyhíti. Az újabb görcsöt megelőzhetjük hideg borogatás vagy melegítőpárna segítségével. Bőségesen fogyasszunk folyadékot, különösen akkor, ha a görcs testmozgás után jelentkezik.
Kezelés: Az egyszerű izomfájdalmakat és görcsöket rendszerint nem kell orvosnak kezelnie. Ellenben a gyulladásos izombetegségben és a polymyalgia rheumatica esetében a fájdalom csillapítására és a mozgáskorlátozottság megelőzésére gyakran intenzív orvosi ellátás szükséges. Amennyiben a recept nélkül kapható NSAID-k nem elegendőek, kérjük meg az orvost, hogy írjon fel receptre erősebb hatású fájdalomcsillapítókat.
Mind a gyulladásos izombetegségeket, mind a polymyalgia rheumaticát prednizolonnal vagy egyéb szteroid mellékvesekéreg-hormon gyógyszerrel kezelik. A szteroidok csökkentik a gyulladást, és rendszerint néhány hét alatt enyhítik a fájdalmat és az egyéb tüneteket. A polymyalgia tüneteinek enyhítésére és a kiújulás megelőzésére általában 6-24 hétig tartó szteroidkezelés szükséges.
A gyulladásos izombetegségben szenvedő betegek egy részénél nem elég a kizárólagos szteroidkezelés. Ezek a betegek olyan gyógyszereket is kaphatnak, amelyek az immunrendszer működését elnyomják. Ide tartozik az azathioprine, a methotrexate, a cyclosporin és a cyclophosphamid. Ezek a gyógyszerek viszont növelik a fertőző betegségek kockázatát, tehát csak úgy alkalmazhatók, ha fokozottan igyekeznek megakadályozni a fertőző betegségek kialakulását.
A bőrkiütést receptre kiváltható kortizonkrémmel vagy hydroxicloroquinnal lehet kezelni. A fájdalmas kalciumcsomók néha gyógyíthatók a köszvény kezelésénél használt kolhicin szedésével. Ha nehéz vagy nagyon fájdalmas a járás, bot, járógép vagy akár kerekes kocsi használata is szükségessé válhat. Ha súlyos nyelési problémák alakulnak ki, gastrostomát alkalmazhatnak, melynek során a hason ejtett kis metszésen keresztül vékony etetőcsövet erősítenek a gyomorba.
Figyelem!
Cukorbetegség vagy keringési panaszok esetén kerüljük a masszázst az izomfájdalom és izomgörcs kezelésére. A fájdalom vérrög (trombózis) kapcsán is felléphet és a masszázs során ennek egy darabja elszabadulhat. Ez a tüdőbe, szívbe vagy az agyba sodródva tüdőembóliát, szívrohamot vagy stroke-ot okoz.Megelőzés: A túlterhelés okozta fájdalmat a testedzés megkezdése előtt végzett bemelegítő gyakorlatok segítségével lehet megelőzni. Minden edzés után levezető gyakorlatokat kell végezni. Az edzésprogram során lassan és lépcsőzetesen fokozzuk a megterhelést. Ezek az óvintézkedések segíthetnek az izomgörcsök megelőzésében. Nincs lehetőség a gyulladásos izombántalom és a polymyalgia rheumatica megelőzésére.
Alternatív terápiák Táplálékkiegészítők: A kalcium napi 1000-1500 milligrammos adagban segíthet az izomgörcsök megelőzésében. A B-vitamin-komplex nagy adagban szintén jó hatású lehet. A polymyalgiában és a gyulladásos izombetegségekben a napi 1000 mg E-vitamin csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. Ha véralvadásgátlót szedünk, ez utóbbit csak orvosi utasításra szedjük.
Gyógytorna: A terapeuták számos különböző módszerrel enyhíthetik az izomfájdalmat: ultrahanggal, diatermiával, hideg-meleg pakolással és sugármasszázs segítségével. A polymyalgiában és a gyulladásos izombetegségben szenvedőknek megfelelő edzésprogramot állíthatnak össze az izomerő és a rugalmasság fenntartásának elősegítése érdekében.
(Cikket írta Griffel Tibor, forrás: vitalisportal.com)